Chociaż niewątpliwie ćwiczenia wpływają na zdrowie, same w sobie nie gwarantują prawidłowej postawy.

Rodzaj wybieranych przez Ciebie treningów i sposób w jaki trenujesz, ma wpływ na całą Twoją sylwetkę.

W dzisiejszych czasach, coraz rzadziej zdarza się spotkać osobę, która nie borykała się z jakimiś problemami kręgosłupa, kolana czy biodra.

Niestety, też coraz częściej podejmowana aktywność fizyczna może zakończyć się, nie poprawą zdrowia, ale poważną kontuzją. :(

Czemu? Nasze sylwetki, przebywające ciągle w pozycji zamkniętej, siedzącej, nie są przygotowane na forsowne ćwiczenia fitness czy siłownię.

Nie chcesz zakończyć swojej przygody z ćwiczeniami u fizjoterapeuty?

Podejdź do tematu świadomie i rozważnie.

Czy ćwiczenia fizyczne wystarczą same w sobie?


W rzeczywistości, wiele ćwiczących codziennie osób, ma kiepskie ustawienia swojej sylwetki.

Należy pamiętać, że trening wpłynie korzystnie na Twoją postawę wtedy, kiedy będziesz mieć kontakt ze swoim ciałem podczas zajęć fizycznych.

Jedną z podstawowych zasad, o której należy pamiętać jest świadoma praca. Jestem tu i teraz. Zwracam uwagę na swoje ciało i jego ustawienia, potrafię skupić się na oddechu.

Wiele osób, by zaoszczędzić czas, czyta ćwicząc na rowerku, lub patrzy w telefon będąc na bieżni. W ten sposób ograniczają swoje pole widzenia, napinają nadmiernie swoje oczy, mięśnie twarzy i dalej barki oraz cały kręgosłup.

Taka zależność może spowodować dodatkowe napięcia, a nie ulgę po dniu pełnym stresu...

Trudno jest osiągnąć prawidłową postawę, kiedy umysł i ciało funkcjonują w trybie autopilota. Kiedy jesteśmy tak odłączeni, od tego co się dzieje w danym momencie naszego życia.

Ćwiczenia powinny pozwolić Ci na skupienie się na sobie. Dobrze, by były dobrane tak, aby kierować Twoją uwagę na istotne aspekty treningu, jak Twoja postawa i Twój prawidłowy oddech...

Dużo osób na swoje pierwsze próby aktywnego trybu życia, wybiera zajęcia fitness w klubach. Niestety, często taki początek może nie skończyć się dla nas najlepiej.

Czasem motywujące ponaglanie instruktora, z naturalną potrzebą dotrzymywania kroku innym, mogą doprowadzić do nadmiernej stabilizacji, usztywnienia i przeforsowania ciała ponad jego siły.

W licznej grupie na sali fitness, zawężone pole widzenia, wstrzymywanie oddechu lub napięte dno miednicy, są niestety powszechne. Każda taka reakcja naszego ciała prowadzi do wzmacniania nieprawidłowych nawyków.

Ćwiczenia grupowe mogą mieć także działanie hipnotyczne i ograniczające samoświadomość.

Nie oznacza to, że nie możesz korzystać z tego rodzaju treningów, ale warto zneutralizować ten efekt.

Warto ćwiczyć w domu, poświęcając czas na zapamiętywanie wskazówek dotyczących prawidłowej postawy czy oddechu.

Jak powinny być skonstruowane ćwiczenia?

Wybieraj różnorodny ruch podczas jednych zajęć. Kiedy bez przerwy wykonujesz np. tylko jeden rodzaj przysiadu, ograniczasz swoją świadomość ciała.

Dlatego warto wybrać aktywność kładącą nacisk na orientację, którą potrzebujemy rozwijać.

Wykonuj zarówno ćwiczenia wzmacniające, jak i rozciągające jednocześnie, aby równomiernie budować siłę w miejscach osłabionych i dbać o elastyczność tkanek przykurczonych.

Tym sposobem unikniesz kontuzji i znacząco poprawisz swoją postawę. Wysilaj się tylko w takim stopniu, w jakim jesteś wstanie utrzymać otwartą sylwetkę. Postaraj się zawsze łączyć linearne ruchy z takimi, które są spiralne lub okrągłe.

Twój zdrowy kręgosłup to umysł, ciało i dusza.... które współpracują ze sobą, dają najlepsze i najbardziej trwałe rezultaty.

Praktyka w domu jest bardzo bezpiecznym rozwiązaniem, jeśli podejmujesz odpowiedni dla siebie wysiłek.

Ważne by instrukcje były dokładne, a instruktor prowadził Cię świadomie przez całe zajęcia.

Pamiętaj, że tworzymy nową architekturę Twojego ciała i Twojego oddechu.

Nie forsuj ustawień, nie walcz z ciałem. Nie doprowadzaj nigdy do sytuacji bólowej. Nie ucz swojego ciała, połączeń ćwiczenia----> ból.

Podejmując świadomy wysiłek fizyczny na zajęciach Twój zdrowy kręgosłup, efekty stopniowo przyjdą same.

Zaczniesz z czasem dużo sprawniej ustawiać swoje ciało, nie tylko podczas ćwiczeń, ale w trakcie całego swojego dnia.

Zaczniesz działać na trybie "energooszczędnym".

Twoje mięśnie, zaczną mniej pracować. Nie będą musiały ciągle i nadmiernie się napinać, by utrzymać Cię w ruchu, czy po prostu by zachować Twój oddech i inne funkcje życiowe.

Nie oczekuj, że już na pierwszej sesji zajęć wszystko będzie się udawać. Nasz umysł dużo rozumie i oczywiście, zdajemy sobie sprawę z zasłyszanych instrukcji, ale nasze ciało póki nie odnajdzie odpowiednich rozwiązań, początkowo nie będzie umiało na te instrukcje reagować.

Nauka swojego ciała i odkrywanie świadomego ruchu to jak nauka obcego języka...

Nie spodziewaj się, że po pierwszych zajęciach z francuskiego, zaczynasz płynnie mówić w tym języku. To tak nie zadziała....

Daj sobie czas, daj sobie cierpliwość. Pierwszy raz wsiadając do samochodu, nie jesteśmy w stanie zapanować nad wszystkimi czynnościami jakie wiążą się z jazdą.

Zmiana biegów, patrzenie w lusterka, włączenie kierunkowskazu... i wszystko dzieje się w jednym momencie.

Tak samo podczas ćwiczenie, oddech, ustawienia ciała, neutralny kręgosłup, elongacja.

Po pewnym czasie sami potrafimy się uśmiechnąć, gdy przypomnimy sobie moment naszych pierwszych jazd samochodem. Zdziwieni zawsze jesteśmy, jak instynktownie dziś wykonujemy tą czynność.

Podobnie dzieje się podczas świadomej pracy z Twoim zdrowym kręgosłupem. Tu natomiast, jest taka różnica, że ta nasza przygoda z ruchem nigdy się nie kończy. Nad swoim ciałem i połączeniami jakie się tworzą, będziemy pracować przez całe nasze życie.

Zmieniamy się każdego kolejnego dnia i zawsze możemy sięgnąć głębiej w siebie i odnaleźć nową przestrzeń w sobie.

Coraz dłuższa praktyka, tego rodzaju zajęć, pomaga lepiej rozumieć swoje ciało i siebie.

Początkowo wybierz zajęcia 2-3 razy w tygodniu.

Spróbuj stopniowo wprowadzać dodatkowe sesje, aby tak naprawdę dążyć do regularnej praktyki każdego dnia. Twój zdrowy kręgosłup może Ci towarzyszyć codziennie i nie musisz robić sobie od niego żadnej przerwy.

Wybieraj ćwiczenia w domu, bo w zaciszu swojego domowego ogniska, w pełni możesz poczuć siebie i być w stu procentach świadomym swojego ciała i umysłu.

Ćwiczyć możesz zarówno rano jak i wieczorem. Najlepiej wsłuchaj się w siebie i wybierają tą porę dnia, która jest dla Ciebie najlepsza.

Na szczęście wybierając zajęcia on line, nie musisz już stosować się do wymuszonego na Tobie grafiku fitness w klubach.

Zaczynając swoją przygodę z ćwiczeniami, nie próbuj wykonywać wszystkiego na sto procent.

Czując, że Twój oddech podąża innymi torami niż sugerowane instrukcje instruktora, nie wymuszaj go.

Wszystko stopniowo unormuje się samo .

Nie forsuj ustawień. Na tego rodzaju zajęciach zasada jest taka - IM WOLNIEJ TYM SZYBCIEJ.

Małymi krokami do bardzo trwałych efektów, które zostaną już z Tobą na zawsze, jeśli zachowasz regularność praktyki.

Zapraszam Cię na wspólne zajęcia.