Przyczyn bólów pleców jest wiele i zawsze powinniśmy skonsultować się ze specjalistą.

Główną rolę odgrywa brak ruchu, wielogodzinne siedzenie za biurkiem i stres.

Pytanie tytułowe jest niestety zadawane coraz częściej.

W obecnych czasach, z powodu braku ruchu, dużo łatwiej jest znaleźć osobę borykającą się z problemami z kręgosłupem, niż osobę zupełnie zdrową.

Czy to oznacza, że mamy już w ogóle przestać się ruszać i ćwiczyć, jeśli dopadną nas dolegliwości?

Oczywiście, koniecznie skontaktuj się ze specjalistą, jeśli odczuwasz niepokój związany np. z bólem dolnych pleców. Niech lekarz wyrazi zgodę na Twoje ćwiczenia.

Natomiast, nie poddajemy się. Ruch uzdrawia.... nawet, jeśli istniejące problemy już są, ale mamy możliwości ruchowe, pozostańmy osobami aktywnymi.

Ważne by wysiłek odpowiednio dostosować do istniejącej sytuacji, aby stanu zdrowia nie pogorszyć! Dlatego rozwaga i dobór odpowiednich zestawów ćwiczeń będzie tu kluczowy.

Najczęstsze problemy związane ze strukturami około-kręgosłupowymi, to dyskopatie, skoliozy czy uciski na struktury nerwowe.

Najważniejsze jest to, że możemy sobie w skuteczny sposób pomóc.

Jak? Nasze zaciśnięte ciało nie ma możliwości regeneracji, prawidłowego funkcjonowania, dotleniania.... dlatego tak istotne są ćwiczenia przywracające naturalną postawę, równowagę i wprowadzające nowe nawyki ruchowe.

Ćwiczenia Twój zdrowy kręgosłup mogą być skuteczną terapią przepukliny krążka międzykręgowego, terapią powikłań po operacjach kręgosłupa, które często mogą wcale nie przynieść oczekiwanego skutku... :(

Zajęcia, mogą być również zachowawczą terapią skoliozy.

Czemu? Twój zdrowy kręgosłup jest nastawiony na wydłużenie linii kręgosłupa w górę, na tzw. trakcję kręgosłupa, przy jednoczesnym co ważne, wzmocnieniu osłabionych mięśni posturalnych.

Dzięki takiemu zabiegowi, możesz uzyskać dużo szybszą stabilizację ciała podczas codziennych czynności. Taka stabilizacja jest idealną profilaktyką przeciążeń kręgosłupa, zwłaszcza podczas niekontrolowanych ruchów jak np. podnoszenie ciężkiej torby z zakupami.

Wydłużając linię naszego ciała, w prawidłowy sposób zaczniesz odżywiać i dotleniać miejsca uciśnięte. Układ nerwowy zyska dużo lepszą komunikację i procesy samoleczenia, będą mogły być skuteczniejsze.

Szybka poprawa dwóch podstawowych naszych życiowych nawyków, wykonywanych cały czas, czyli naszego oddechu i naszego kroku, może odmienić całe Twoje życie.

"W technicznym świecie badacze konstruują wynalazki. W zakresie ludzkiego narządu ruchu, natura wymyśliła już wszystko i jedyne co możemy zrobić to podziwiać i próbować go zrozumieć. Narząd ruchu może być leczony tylko przez samą naturę, a nam pozostaje respektowanie jej praw i ograniczeń."

Dzięki regularnej praktyce ćwiczeń typu Twój zdrowy kręgosłup, wzmacniamy nasze osłabione od siedzenia mięśnie posturalne i jednocześnie skupiamy się na rozciągnięciu tych, które z braku ruchu stały się przykurczone.

Przywracamy prawidłową ruchomość naszych stawów i uczymy nasze ciało, poruszania się z wykorzystaniem pełnej mocy naszego organizmu, a nie obciążając tylko poszczególne jej elementy.

Ogromnym problemem z powodu wszechobecnych telefonów i komputerów, są zaburzenia w obrębie naszej obręczy barkowej.... My tą równowagę skutecznie odzyskujemy, a nasze łopatki "wracają na swoje miejsce". Mają pełen zakres ruchu, dzięki czemu dodatkowe wykorzystanie kompensacji przez nasze ciało, staje się zbyteczne i w przyszłości może to nas uchronić przed bolesnością w tych okolicach naszego ciała.

Pozostając w ruchu, uzyskujesz masaż całego swojego organizmu. Płyny i układ nerwowy, mogą przepływać spokojnie, siły samo-leczące mogą być aktywne i Ty możesz powrócić do pełni zdrowia.

Powszechną przypadłością na linii naszego kręgosłupa są niestety skoliozy.

Najczęstsza, występuje w górnej, prawej stronie naszej klatki piersiowej.

Czy mogę ćwiczyć mając już taką dolegliwość? Tak na prawdę, to wręcz powinniśmy, aby sytuacja się nie pogłębiała i nie doprowadziła do dalszych, często już bolesnych komplikacji czy garbów. :(

W pracy ze skoliozą, bardzo ważny staje się oddech.

Jedna strona naszego ciała jest zaciśnięta mocniej, za to ta druga osłabiona i rozciągnięta. Dlatego, na każdych zajęciach oddech swój kieruj w stronę mocniej napiętą. W przypadku skoliozy prawostronnej, zależy nam na rozciągnięciu lewej strony kręgosłupa i wzmocnieniu mięśni otaczających prawą linię.

Oddychając, miej wrażenie wypełniania lewego płuca dużo bardziej. Kieruj tu swoją uwagę.

Jeśli będziesz wykonywać klęk podparty, wersja klasyczna też będzie dla ciebie dobra i sesja Twojego zdrowego kręgosłupa, tak czy inaczej, skutecznie skupi się na centralizacji Twojego ciała.

Możesz jednak pogłębić tą pracę i w ustawionej już pozycji wysunąć lekko do przodu lewą dłoń jednocześnie cofając delikatnie lewe kolano?

Po co taki zabieg? Od razu, Twoja lewa strona ciała zyska "ciut" więcej rozciągnięcia podczas wykonywania całego ćwiczenia.

Wprowadzenie drobnych zmian do zajęć, może przyśpieszyć cały proces regeneracji. Gdy na ćwiczeniach, wykorzystujemy skłony boczne, zdecydowanie zrób więcej powtórzeń, rozciągających lewy bok ciała.

TAK! Mogę ćwiczyć, jeśli mam skoliozę.

MUSZĘ się ruszać i przeciwdziałać zaburzeniom pojawiającym się na linii mojego ciała.

Każde przesunięcia na linii kręgosłupa, czy będą to kręgi czy dyski, są sytuacją kłopotliwą, stresującą i często przynoszącą ból...

Zdając sobie sprawę z tego, że nasz kręgosłup jak i cały nasz szkielet, jest konstrukcją składającą się z poszczególnych elementów, zawieszoną w sieci tkanki łącznej, możemy zrozumieć siłę leczenia poprzez ruch.

Kości nie są do siebie przyczepione! Tworząc miejsce i przywracając przestrzeń na linii stawów, gdziekolwiek one są, umożliwiamy napływ substancji odżywczych, leczniczych i struktury powracają na swoje miejsce.

Kolejną najczęściej spotykaną problematyczną sytuacją na linii kręgosłupa potrafi być dyskopatia... :(

90% przypadków występuje w punkcie łączącym nam kość krzyżową z ruchomą częścią, czyli z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa.

L5/S1 to dla nas miejsce strategiczne!

Jest tam dość ciasno i dlatego, przy osłabieniu tego segmentu mogą pojawić się problemy.

By się one nie pogłębiły, po konsultacji z lekarzem, pozostań w ruchu.

Ćwiczenia mogą być bardzo skuteczne w pełnej regeneracji. Wiedząc, że miejsce to wymaga większej Twojej uwagi, ćwicząc nie doprowadzaj do ucisku i sytuacji bólowej.

Wręcz przeciwnie, skup się na oddechu i tworzeniu przestrzeni tak, by świeża krew, tlen, glukoza i wszystkie, niezbędne składniki odżywcze, mogły w to miejsce zapalne docierać.

Unikaj pozycji, które mogłyby dodatkowo skrócić już i tak niewielką przestrzeń jaką tam posiadamy.

W ćwiczeniach w leżeniu przodem, może warto by było, podłożyć pod miednicę lekko zwinięty ręcznik. Wykonując ćwiczenia, kłopotliwy segment miał by wsparcie i byłby wzmacniamy w bardzo komfortowym otwartym ustawieniu.

Jak w przypadku skoliozy, musimy wzmocnić segment w miejscu osłabionym, czyli w miejscu wypchnięcia się dysku, z jednoczesnym rozciągnięciem drugiej "strony medalu".

Tu powracamy do tematu trakcji kręgosłupa, dzięki której wydłużasz całość, a co za tym idzie również, najbardziej ciasne i narażona na kontuzje miejsca.

Tak! Mogę ćwiczyć!

Muszę ćwiczyć, żeby zachować zdrowie, aby nie było gorzej. By móc wyjść z istniejących już kłopotów... :(

Ćwicząc, nie doprowadzamy nigdy do sytuacji bólowej, zawsze staramy się wyczuć swoje ciało, które jest bardzo mądre i będzie nam podpowiadać co się z nim dzieje.

Pracujmy w strefie "dyskomfortu", w strefie "wyzwania", nigdy w bólu czy z myślą "forsowania" ciała.

Ważne, byśmy też nie traktowali ćwiczeń jako typowy "stretching". Samo rozciągnięcie ciała, nie będzie skuteczne.

Nasze sylwetki, często już przykurczone z jednej strony, a osłabione i rozciągnięte po stronie przeciwnej, dłuższy czas przyzwyczajały się do zaistniałej sytuacji.

Ciało znalazło już dla siebie, najlepsze rozwiązania i dopracowało sporo kompensacji, aby pozwolić Ci się, w miarę skutecznie przemieszczać.

Nagle, rzucając się w wir rozciągnięcia, bez jednoczesnego i świadomego wzmacniania struktur osłabionych, bardzo skutecznie wytrącisz swoje ciało z równowagi.

Niekontrolowane zmiany, mogą pogorszyć Twoją sytuację, czy doprowadzić do dodatkowych komplikacji.

Dlatego, tak istotne jest stosowanie zestawów ćwiczeń , które będą równomiernie i jednocześnie, skupiać się na wszystkich aspektach zdrowej sylwetki...wydłużeniu, wzmocnieniu, odzyskaniu mocnego środka.

Czasem, może też zdarzyć się tak, że z powodu nadmiaru stresu i natłoku spraw, nasze ciało pozostaje w permanentny napięciu.... :(

W tego rodzaju sytuacji, nie można uznać, że nasz środek jest słaby i rzucić się do ćwiczeń typu pilates, które mogą spowodować jeszcze większe napięcia i zaciśnięcia ciała.

Początkowo, trzeba ciału przywrócić równowagę, powrócić do większej homeostazy organizmu, dać odetchnąć...

Dopiero potem, możemy ponownie podjąć próbę wzmacniania naszego ciała.

Najlepiej w kontrolowanych i oczywiście w odpowiednio dobranych do tego celu ćwiczeniach.

Zapisz się na KURS ZA DARMO i już od dziś zacznij dbać o swoje zdrowie.

TAK! Trzeba się ruszać! Trzeba ćwiczyć!

Trzeba stawiać na najskuteczniejsze, najmniej obciążające Twoje ciało rozwiązania.

To jest Twój bilet do długowieczności w samodzielności i zdrowiu.

TAK! KLIKAM TU I ZACZYNAM ĆWICZYĆ!


Bibliografia: Zdrowe plecy.Spiralna stabilizacja kręgosłupa. Richard Smisek.